Güncel Haberler

MÜSİAD TİCARİ DİPLOMASİYE HIZ VERDİ

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören ve beraberindeki komisyon üyeleri, Yunanistan, Endonezya, Lübnan, Bangladeş, İsviçre, Azerbaycan ve Cibuti'nin Ankara Büyükelçiliklerine bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette ülkeler arası ticari ilişkiler, 2. Türk-Arap İş Zirvesi, Anadolu Ekonomi Diplomasisi ve MÜSİAD EXPO 2022 gibi başlıklar ele alındı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komisyonu koordinasyonunda gerçekleştirilen Ankara programı kapsamında, Komisyon Başkanı Osman Nuri Önügören ve beraberindeki komisyon üyeleri Yunanistan, Endonezya, Lübnan, Bangladeş, İsviçre, Azerbaycan ve Cibuti'nin Ankara Büyükelçiliklerine ziyarette bulundu.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Chris J. Lazaris ile bir araya gelen MÜSİAD heyeti, Anadolu Ekonomi Diplomasisi programına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Büyükelçi ve heyeti Anadolu Ekonomi Diplomasisi programına davet edildi.

Program kapsamında Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Ghassan Moallem ile gerçekleştirilen görüşmede Lübnanlı ve Türk firmalarının iş geliştirme alanlarına yönelik istişarelerde bulunuldu. Büyükelçi ve heyeti Anadolu Ekonomi Diplomasisi programına davet edildi.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ile de bir araya gelen MÜSİAD heyeti, gerçekleştirilen toplantıda D8 ülkeleri buluşmasına ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda ayrıca Türk ve Bangladeşli iş insanları ile ortak etkinlikler değerlendirildi.

Ziyaretlerine İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Jean-Daniel Ruch ile devam eden MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Başkanı Osman Nuri Önügören ve beraberindeki heyet, İsviçre ve Türkiye arasındak ticari ilişkilere yönelik istişareler gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen görüşmede ayrıca, Anadolu Ekonomi Diplomasisi programı ve teknolojik üretim alanlarına ilişkin paylaşımlarda bulunuldu. 

Ankara'daki ziyaretler kapsamında Endonezya Büyükelçisi Lalu Muhammed İkbal ve Cibuti Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi ile de bir araya gelen MÜSİAD heyeti, ikili ticari ilişkiler ve bölgesel kalkınmaya yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Program kapsamında MÜSİAD heyeti, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Ceyhun Halilov ile bir araya gelerek Türk ve Azerbaycanlı iş insanlarının katılımıyla düzenlenecek ortak çalışmaları ele aldı.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde Büyükelçiler ve diplomatik misyon temsilcileri 2-5 Kasım tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek MÜSİAD EXPO 2022 Ticaret Fuarı'na davet edildi.

ÖncekiMÜSİAD Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Birimi tarafından hazırlanan 2022 Ocak ayı Ekonomi Bülteni yayımlandı.
SonrakiSAMESK Satınalma Müdürleri Endeksi Mayıs 2022