Haberler

Konya'dan Operasyona Tam Destek

Konya iş dünyasından Bahar Kalkanı Harekâtına destek mesajı verildi. 

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD ve Konya iş dünyasını temsil eden kurumların katılımı ile düzenlenen basın toplantısında, Barış Pınarı Harekâtına desteği vurgulamak amacıyla ortak bildiri okundu. Bildiriyi okuyan, Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk iu görüşlere yer verdi; 

“81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz. Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun, Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.

Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı. Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemezTarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur.

Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. “Bahar Kalkanı” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. 

Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın"

 

AÇIKLAMAYA KATILAN KURUM VE KURULUŞLAR

Konya Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, MÜSİAD Konya, Konya Barosu, Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, DERSİAD, ASKON, Makina Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Girişimci İşadamları Vakfı, İnşaat Mühendisleri Odası, İpekyolu Sanayici ve İş Adamları Derneği, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Tabipler Odası, Veteriner Hekimler Odası, Maden Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, SELSİAD, Şehir Plancılar Odası, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TÜMSİAD, TÜRSAB, Ziraat Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, KOMÜT, KONTİMDER, Eczacılar Odası, Genç İş İnsanları Derneği, Merkez Ziraat Odası, Konya Noterler Odası, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir Ticaret Borsası, Beyşehir Ticaret ve Sanayi Odası,  Cihanbeyli Ticaret Borsası, Çumra Ticaret Ve Sanayi Odası, Doğanhisar Ticaret Odası, Ereğli Ticaret Borsası, Ereğli Ticaret Ve Sanayi Odası, Seydişehir Ticaret Ve Sanayi Odası, Ilgın Ticaret Borsası, Ilgın Ticaret Ve Sanayi Odası, Karapınar Ticaret Borsası, Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, KAMU-SEN, TÜRK-İŞ, Türkiye Emekliler Derneği Konya Şubesi. 

ÖncekiMÜSİAD Konya, Konya Savunma Sanayi A.Ş. Yöneticilerini Ağırladı
Sonraki5. Geleneksel MÜSİAD Mazi’den Ati’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü Programı