Haberler

MÜSİAD İş Dünyasını İftar Yemeğinde Buluşturdu

MÜSİAD İş Dünyasını İftar Yemeğinde Buluşturdu

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar programı Konya protokolü ile iş dünyasını bir araya getirdi.

04 Nisan 2022 22:00 Programda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı İki yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmekten çok mutlu oldugnu söyleyen Kağnıcı üyelerimizle birlikte başlattıgımız Osmanlı'da ödeme güçlüğü çeken kişilerin haberi olmaksızın hayırseverlerce bakkal borçlarının ödendiği "zimem defteri satın alma" geleneğini, bu yıl da sürdürüyoruz Kent merkezinde önceden belirlenen bakkalları ziyaret eden üyelerimiz, ödeme güçlüğü çekenlerin veresiye defterini satın almak istediklerini üyelerimizden desteklerini bekliyoruz diye konuştu.

 

MÜSİAD ailesinin iftar programında biraraya gelmesinden ötürü duydukları memnuniyeti dile getiren Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, "Son iki yıldır pandemi sebebiyle böylesi bir iftar programı yapamıyorduk. Şu anda çok mutluyuz, çok heyecanlıyız. İyi ki geldiniz, iyi ki varsınız. İyi ki de bu çatı altındayız. Mutluyuz, huzurluyuz, gururluyuz. Ramazan'da mübarek bir gündeyiz. MÜSİAD ailesi olarak hep beraberiz. Ramazan ayı, hayırlar ve bereketler ayıdır. Hem ticaretimizde hem de yaptığımız hayırlarda bereketler var. MÜSİAD Konya olarak 4 yıldır uygulamış olduğumuz zimem defteri projemizi bu dönemde de yine yapmaya devam ediyoruz. Bakkallara gidiyoruz, borcunu ödeyemeyen, imkanı olmayan kardeşlerimizin hesaplarını haberleri olmadan kapatıyoruz. Ecdadımızın zimem defteri uygulaması, MÜSİAD sayesinde tekrar farkındalık oluşturuyor. Güzel bir hayra vesile oldu" ifadelerini kullandı.

 

Başkan Hilmi Kağnıcı, "Zimem defteri gibi MÜSİAD'ımızın Karz-ı Hasen uygulaması var. Borç vermek, sadaka vermekten daha sevaptır. Özellikle dostlarımızdan Karz-ı Hasen sandığına üyelik konusunda da hassasiyet rica ediyorum. Orada da cüzi bir rakamımız bulunuyor. Bin lira yıllık aidatımız var. ihtiyacı olan kardeşlerimiz oradan borç alıp herhangi bir faiz olmadan daha sonra geri ödüyorlar. Bu şekilde güçleniyor. Müslümanların buna ihtiyacı var. Destek verirsek iyi olur" dedi.

KARBON NÖTR KONYA PROJESİNE YOĞUN TALEP

Karbon Nötr Konya Projelerine yoğun talep geldiğini dile getiren Başkan Hilmi Kağnıcı, "Karbon Nötr Konya projemizden de bahsetmek istiyorum. Bu dönem yönetimimizle beraber Karbon Nötr Konya projemizi gerçekleştirdik. Bunun ilk aşaması olan karbon sertifikasyon ve arge şirketi kurulumu için ön taleplerimizi topladık. Gerçekten beklediğimizin üzerinde talep oldu. Ramazan ayı içerisinde bu şirketin ön talepte bulunan ortaklarıyla bir toplantı yapacağız. İstişare yapacağız ve şirketimizin kurulumunu yapıp diğer şirketlerle beraber bu işi yürütmeye çalışacağız inşallah" şeklinde konuştu.

 

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ÜYELER KONYA'DA BULUŞACAK

MÜSİAD Genel İdare Kurulu Toplantısını Haziran Ayı'nda Konya'da gerçekleştireceklerini müjdeleyen Başkan Hilmi Kağnıcı "Burada, Haziran ayındaki bir programımızın da müjdesini vermek istiyorum. MÜSİAD'ın Türkiye genelinde Genel İdare Kurulu Toplantıları yapılır. Türkiye'deki bütün şubeler bir araya gelir. Haziran'ın 17'sinde inşallah biz de bu genel idare kurulu toplantısını organize edeceğiz. Fakat Konya olarak bir farkımız olacak. İnşallah bu programda bütün dünya MÜSİAD'larının Başkanlarını, yönetimlerini hatta üyelerini davet ederek burada büyük bir MÜSİAD organizasyonu yapmayı arzu ediyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız da Selçuklu Kongre Merkezi'ni bizlerden esirgemedi. Kongre merkezinin tamamı o süreçte bizde olacak ve inşallah orada bütün MÜSİAD aileleri bir araya gelecek. Hem ikili görüşmeler yapacağız hem de ürünlerimizi tanıtacağız. Antalya'da yapılan ve 46.'sı gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu toplantısında Genç MÜSİAD Konya şubemiz birincilik ödülünü aldı. Mücahit Başkanımız nezdinde Genç MÜSİAD Konya yönetimimizi de kutluyorum" dedi.

 

LİSELİ GENÇLER İÇİN DE ÖRNEK PROJE

MÜSİAD Konya Şubesi olarak lise çağındaki gençler için de örnek bir birliktelik başlattıklarını kaydeden Başkan Hilmi Kağnıcı, "Genç MÜSİAD, Türkiye'de ilk kez Konya'da kuruldu. Sonra da dünyaya yayıldı. Bizler bu dönemde Genç MÜSİAD'ın bir altı olan lise çağındaki gençlerimizin de yavaş yavaş buralarda yer almasını sağlamak amacıyla bir organizasyon yapmaya çalışıyoruz. Bu arkadaşlarımızın çocukları biraraya geldiler ve Kayseri'ye kayak organizasyonu yaptılar, bir birliktelik sağladılar. Yavaş yavaş bir araya gelmeye çalışıyorlar. Bu konuda ulaşamadığımız üyelerimize de çağrımız, lise çağlarında evlatlarınız var ise ne olur bu organizasyon içerisinde yer alsınlar. Çünkü bu dönemin gençler için ne kadar zor olduğunu ve arkadaşlığın bu dönemde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

 

'MÜSİAD EXPO'YU YURT DIŞINA TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ'

MÜSİD çatısında düzenlenen Expo fuarını yurt dışında da yapmayı hedeflediklerini söyleyen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir ise, "Artık işletmelerimiz büyüdü, belli bir seviyeye geldi. Küresel ölçekte ticaret yapıyorlar. MÜSİAD Expo fuarını bu seneden itibaren artık yurt dışına taşımayı hedefliyoruz. Bir yıl yurt dışında bir yıl da yurt içinde yapmayı deneyeceğiz. Haziran ayında iki tane çok büyük programımız var. Bir tanesi Konya GİK. Burası benim yuvamdır. Burada yetiştim. Şerefle, gururla, genel merkezde ve diğer şubelerde hala Konya şubesi üyesi olduğumu söylüyorum. Konya'nın kıymetini bilmemiz gerekir. 165 tane şubenin 85'ine bakan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Farklı bir ortamda olduğunuzu bilin. Allah kıymeti bilinmeyen nimeti kulun elinden alabilirmiş. Bu nimetin farkında olduğunuzu düşünüyorum. Haziran ayındaki GİK bizler için çok önemli. Bütün başkanları tek tek arayarak Konya'daki GİK'e gelmeleri noktasında ricada bulunuyoruz. İkincisi yine Haziran ayında ciddi bir Amerika seyahati planlıyoruz. Orada önemli görüşmeler yapacağız" ifadelerini kullandı.

ÖncekiDOÇ.DR GÜZELİPEK:  "UKRAYNA SAVAŞI TÜRKİYE EKONOMİSİNE  FIRSATLAR SUNUYOR"
SonrakiMÜSİAD Konya Üyeleri, 500 Bin Liralık Borç Sildirdi.