Haberler

MÜSİAD Konya’da Muharrem Ayı İftarı

10 Muharrem günü dolayısıyla MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen iftar programı Konya İl Müftüsü Ali Öge, MÜSİAD Konya ve Genç MÜSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

10 Muharrem Ayı İftar programının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı M. Hilmi Kağnıcı, “Muharrem ayı, savaşların yapılmadığı ve hürmet edilen bir aydır. İslam tarihi açısından da çok önemli bir gündür. Güzel hadiselerin yanında, kötü hadiselerde yaşanmıştır. Muharrem hürmet edilen anlamındadır. Bu hürmet ayı, ilahî feyze berekete, bolluğa işarettir. Bu güzel günde iftar programımıza katılan tüm üye ve misafirlerimize çok teşekkür ederim” dedi. 

Konya İl Müftüsü Ali Öge ise “Muharrem ayı haram ayıdır. ‘Muharrem’ kelimesinde de aslında haramlık vardır. Haram kılmak temelinde korumak ve korunmuşluk vardır. Muharrem ayı dört haram aydan bir tanesidir. Muharrem ayı, Allah’ın ayıdır ve bu ay daha faziletlidir. Ramazan orucu farz kılınmadan önce, Muharrem ayında tutulan oruç, farz gibi telakki edilmiş, Peygamber Efendimiz çokça tutmuş ve sahabeye emretmiştir.

Hz. Hüseyin Efendimize ve 70 kişilik sahabeye yapılan olay aslında o dönemde yapılan anlaşmalara baş kaldırı, Müslümanların ortak aklın yok edilip saltanata dönüşen sisteme bir baş kaldırı ve kendisine Müslümanları temsil et denildiğinde görevden kaçmaya yönelik algılanabilir. Olayın farklı tahlil boyutları olabilir. Günümüze gelinceye kadar Hz. Hüseyin ve Kerbela üzerinden din ve geleneksel bakış devam etmiştir. Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin, Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği tayin ve daim eylesin. Maslahatı, ortak aklı ve temsil kabiliyetini üst seviyede yapabilmeyi hepimize nasip eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Kağnıcı, İl Müftü Öge’ye günün anısına tablo hediye etti.

ÖncekiRobotik Kodlama Geleceğin Mesleği Olacak
SonrakiKamu ve Özel Şirketlerin İş Birliği Artırılacak